Bramy przesuwne – samonośna czy na szynie?

To użyteczne i stylowe dopełnienie systemu ogrodzeniowego, które zapewnia bezpieczeństwo oraz stanowi atrakcyjną dekorację otoczenia. Brama przesuwana, bo o niej mowa, to także urządzenie niezwykle praktyczne. Jednak, którą z jej wersji wybrać – samonośną czy na szynie?

Brama dla najbardziej wymagających

brama-przesuwnaCechuje się dużą stabilnością oraz jest prosta w eksploatacji. Brama samonośna to wybór osób, którym zależy na intensywnym, całorocznym korzystaniu z urządzenia, szczególnie podczas mroźnych dni i innych niesprzyjających czynników atmosferycznych. Ten rodzaj bramy nie posiada bowiem żadnych prowadnic zamontowanych wzdłuż jej linii. Dzięki temu między dolną częścią skrzydła a podłożem jest zachowana właściwa przestrzeń. W efekcie ani lód, ani śnieg, ani zalegające liście nie są w stanie zablokować pracującego urządzenia.

Taniej nie znaczy gorzej

Brama na szynie, choć tańsza od wersji samonośnej, również może być z powodzeniem eksploatowana przez cały rok. Co więcej, może także zostać wyposażona w napęd. Niestety, podczas zimy przesuwanie jej może być źródłem kłopotów. Urządzenie potrafi się zablokować, gdy do szyny dostaną się jakieś zanieczyszczenia. Rozwiązaniem tego problemu jest montaż kabla grzejnego – rozpuszcza lód i śnieg. Niemniej jednak naniesiony przez wiatr piasek i liście, wciąż będzie trzeba usuwać manualnie.

Rozmiar bramy – o czym warto pamiętać?

To jeden z ważniejszych parametrów. Zazwyczaj się przyjmuje, że jego minimalna szerokość powinna wynosić od 2,4 do 3 metrów. Zalecane jest jednak, aby brama przesuwana była nieco szersza. Zapas wolnej przestrzeni umożliwia swobodniejsze manewrowanie. Dzięki tak dopasowanej bramie codzienne wjeżdżanie i wyjeżdżanie z posesji nie będzie wyzwaniem. Działki znajdujące się przy ruchliwych ulicach powinny mieć odpowiednio zaplanowane bramy. Tak, by nie manewrujący pojazd nie stanowił dla nikogo zagrożenia.

Jak dbać o bramę?

Sukces sprawnej bramy samonośnej czy bramy na szynie tkwi nie tylko w solidnych podzespołach, ale też i w odpowiedniej konserwacji urządzenia. Taki przegląd może zrobić każdy właściciel samodzielnie. Części, o które trzeba zadbać w pierwszej kolejności to napęd i elementy jezdne. Warto je oczyścić i sprawić, aby w ich pobliżu nie znajdowały się kamienie i gałęzie. Mogą one utrudnić otwieranie bramy, choć z pozoru wydają się nieszkodliwe. Czynności tego typu, rzecz jasna, nie zastąpią prawdziwego serwisu, lecz sprawią, że nie będzie trzeba odwiedzać go często.

Brama wjazdowa to urządzenie znacznie podnoszące komfort życia. Aby służyła nam przez cały rok, warto wybrać model dopasowany do naszych wymagań. Obydwa opisane modele mają swoje wady i zalety. Przy dokonywaniu wyboru nie należy kierować się wyłącznie ceną, ale pamiętać też o parametrach urządzenia.

  • Leave a Comment

    Captcha loading...