Wjazd autem z ulicy do garażu powinien być jak najbardziej dogodny. Ważnym aspektem zapewnienia wygodnego i bezpiecznego wjazdu jest odpowiednio szeroka brama. Jednym z głównych jej rodzajów jest skrzydłowa. Wybrać można taką z jednym skrzydłem albo z dwoma.
Dlaczego wybiera się bramy skrzydłowe?
Konstrukcja tego rodzaju bram to jedno lub dwa skrzydła, które umocowane są na zawiasach do słupków ogrodzenia. Jest to tradycyjny typ bram. Z uwagi na różne korzyści bramy skrzydłowe nadal są chętnie wybierane. Te korzyści to niższy koszt niż przesuwnych, otwieranie bez większego wysiłku, tradycyjny wygląd ogrodzenia. Tradycyjny i zarazem elegancki styl budynku i otoczenia najlepiej podkreśli brama dwuskrzydłowa. Taka czy ta z jednym skrzydłem mogą się znajdować na wąskiej działce, ponieważ otwierają się do przodu, a nie jak w przesuwnych, na bok.
Bramy jednoskrzydłowe – łatwiejsze otwieranie
Otwieranie bramy rozwiernej nie jest na tyle ciężkie, by niezbędna była automatyka. Jest jednak nieco kłopotliwe i zajmuje trochę czasu. Jedno skrzydło bramy to bardziej praktyczny wybór. Szybciej się ją otworzy i szybciej zamknie. Choć brama jednoskrzydłowa nie jest tak reprezentacyjna, jak dwuskrzydłowa, to pod tym względem ma istotną przewagę. Problemem jedynie może być ograniczona jej szerokość. Skrzydło może mieć do 3 metrów. Wymagane jest na wjazd 2,4 metra, czyli mniej niż te 3 metry. Niekiedy jednak można potrzebować szerszego wjazdu.
Bramy dwuskrzydłowe – tradycja i reprezentacyjność
Kiedy chce się mieć wjazd szerszy niż na 3 metry, wybiera się dwa skrzydła bramy. Większa szerokość jest bardziej dogodna i robi bardziej reprezentacyjne wrażenie. Duża szerokość, dwa skrzydła – to kwintesencja elegancji i tradycji. Z uwagi na styl budynku taka brama dwuskrzydłowa a może najbardziej pasować. Kiedy można wybierać między taką a jednoskrzydłową, uwzględnić trzeba, że przy dwóch skrzydłach otwieranie zajmie więcej czasu. Trzeba wykonać więcej czynności, by ją otworzyć lub zamknąć.
Gdzie znaleźć miejsce na furtkę?
Podejmując temat bram, nie można pominąć kwestii umiejscowienia furtki. Może się ona znaleźć niedaleko drzwi wejściowych, a w dalszej odległości od bramy. Może się ona znajdować zaraz przy bramie. Jest też jeszcze jedna opcja – to brama z furtką, czyli konstrukcja obejmująca obydwa te elementy. Jest to asymetryczna brama dwuskrzydłowa, w której węższe skrzydło pełni rolę furtki. To praktyczne rozwiązanie, nad którym warto się zastanowić przy planowaniu ogrodzenia.
Jedno skrzydło czy dwa? A może brama asymetryczna z furtką? Trzeba wziąć pod uwagę względy praktyczne oraz estetyczne i dobrze się nad tym zastanowić. Wyboru tego dokonuje się już na stałe. Warto więc, by był to wybór optymalny.