Brama automatyczna czy otwierana manualnie?

Posiadanie domu jednorodzinnego to spory luksus oraz wyzwanie. Trzeba zadbać o każdy detal naszego miejsca życia, także na zewnątrz. Mowa na przykład o wjeździe na posesję, przez który nasz samochód przejedzie nie raz. Lepszym rozwiązaniem w takim wypadku okaże się zakup automatycznej czy manualnej bramy?

Prosta brama manualna dla domu

Brama manualna wykorzystuje do otwierania siłę ludzkich mięśni. Wiąże się to ze zwiększonym czasem potrzebnym do przygotowania bramy oraz koniecznością dodatkowego opuszczenia pojazdu (nasz przybytek wypada zamknąć przed niechcianymi gośćmi).

Wśród bram manualnych zdecydowanie najpopularniejsze są rozwiązania skrzydłowe oraz przesuwne. Należy mieć na uwadze siłę potrzebną do otworzenia obu propozycji. Lżej przyjdzie nam operowanie bramą skrzydłową. Otwiera się zazwyczaj do wewnątrz i nie stawia tak dużego oporu przed właścicielem.

Wygodna automatyczna alternatywa

brama-automatyczna

Technologia w XXI wieku daje się nam we znaki także tutaj. Brama automatyczna to propozycja wygodna, która pozwala na wykorzystanie elektroniki. Można ją zakupić w dwóch wariantach (jako cały komplet albo też osobno napęd do bramy). Drugie rozwiązanie jest jednak niekorzystne ekonomicznie. Należy także podkreślić, że sam zakup bramy automatycznej wiąże się z większymi wydatkami, więc nie warto ich jeszcze powiększać.

Kiedy bardziej opłaca się brama manualna?

Zaletą bramy manualnej jest przede wszystkim aspekt finansowy. To popularne rozwiązanie dla działek letniskowych, na których pojawiamy się okresowo. Bramy manualne stosuje się także w przypadku szybkiej zmiany ogrodzenia w przyszłości. Łatwiej ją zdemontować, ponieważ nie wymaga doprowadzenia zasilania.

Jeżeli właściciel posesji na co dzień korzysta z komunikacji miejskiej, nie musi często otwierać oraz zamykać bramy. Wtedy manualna propozycja także wydaje się być korzystniejsza.

Kiedy warto wybrać bramę automatyczną?

Brama automatyczna wymaga właściwego montażu. W tym celu trzeba doprowadzić do konstrukcji zasilanie, co sprawia dodatkowe kłopoty.

Droższą propozycję wybiera się najczęściej przy codziennym użytkowaniu. Czasami posesja znajduje się w otoczeniu ruchliwej ulicy, gdzie wysiadanie z samochodu w celu zamknięcia bramy byłoby niebezpieczne. Automatyka jest źródłem dodatkowego komfortu. Właściciel nie musi otwierać samodzielnie bramy w deszczu, śniegu lub podczas wizyty gości. To także lepszy gwarant bezpieczeństwa posiadłości (trudniej ją sforsować).

Wybór konkretnej bramy zależy od naszych indywidualnych predyspozycji. Warto rozpatrzyć zalety i wady obu rozwiązań pod kątem naszego trybu życia. Istotna jest także kwestia ekonomiczna, która wpływa jednocześnie na komfort użytkowania. Bramy automatyczne są wygodniejsze, ale to nie zawsze w pełni rekompensuje nasz nadmierny wydatek finansowy.

    1. Wasko

    Leave a Comment

    Captcha loading...