Ogrodzenia z kutego żelaza – czy warto zwrócić na nie uwagę?

Ogrodzenia kute znane są już setek lal i wciąż tak samo zachwycające. Czy warto w nie zainwestować? Jak o nie dbać? Wszystkiego dowiesz się z artykułu poniżej.

Ogrodzenia kute – charakterystyka i zalety

Ogrodzenia z kutego żelaza charakteryzują się elegancją i dekoracyjnością. Ale są też bardzo funkcjonalne.

Kute żelazo jest bardzo plastyczne a co za tym idzie łatwe w obróbce. Można z niego tworzyć różne ozdobne kształty i wzory. Dzięki temu każde ogrodzenie kute będzie wyjątkowe i niepowtarzalne.

Przykładowe ornamenty, w które można wyposażyć ogrodzenie kute to: koszyki, kule, kwiaty, liście, rozety, elementy skrętne czy tralki. Na szczycie ogrodzenia mogą znaleźć się między innymi groty lub szpice.

Elementy ogrodzenia kutego mogą być również spersonalizowane, np. mogą to być inicjały właściciela lub numer posesji.

Takie i inne zdobienia sprawiają, że nasze ogrodzenie będzie świetną dekoracją domu.

Warto pamiętać, że ogrodzenie może być bogate w dekoracje, lub skromne i proste, to zależy już od naszego gustu.

Zalety ogrodzeń kutych

Ogrodzenia z kutego żelaza oprócz tego, że pięknie się prezentują są również trwałe i wytrzymałe. Kute żelazo jest odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych i chemicznych. Nie podlega również korozji.

Dzięki swojej dość masywnej wadze ogrodzenia z żelaza kutego są stabilne i solidne, odporne nawet na działanie silnego wiatru.

Ogrodzenie kute są długowieczne, mogą służyć kilkadziesiąt lat bez konieczności napraw i wymiany.

Gdzie pasują ogrodzenia z kutego żelaza?

Ogrodzenia kute można zamontować wszędzie, przy każdym rodzaju posesji. Jednak ze względu na swój ekskluzywny charakter i dość wysoką cenę rzadko spotyka się je przy dużych firmach i przedsiębiorstwach.

Idealnie pasują natomiast do nowoczesnych budowli, willi, dworów i dużych ogrodów. Zamontowane tam ogrodzenie z kutego żelaza będzie idealnym dopełnieniem całości.

Funkcje ogrodzenia kutego

Funkcje ogrodzenia kutego

Ogrodzenia kute mają za zadanie chronić prywatność mieszkańców ogrodzonej posesji, oraz dbać o ich bezpieczeństwo. Ogrodzenie kute odgradza teren posesji. Jest też nieprzystosowane do wspinaczki, często przez ostro zakończone szpice na górze.

Budowa ogrodzenia, ułożenie dekoracji oraz prętów zabezpiecza przed ucieczką dziecka lub zwierzęcia.

Oprócz tego ogrodzenie pełni również funkcję dekoracyjną, dobrze się prezentuje i potrafi wpasować się do przestrzeni.

Brama jako ważny element ogrodzenia kutego

System ogrodzeniowy składa się nie tylko z przęseł, ale zazwyczaj również z bramy i furtki. Brama jest szczególnie ważnym elementem ogrodzenia, ponieważ wpuszcza na posesje mieszkańców czy gości.

Bramy dzielą się na przesuwne i skrzydłowe. Jeśli chodzi o bramy z kutego żelaza to częściej spotyka się bramy dwuskrzydłowe, ponieważ wyglądają efektownie i elegancko. Bramy skrzydłowe jednak wymagają często użycia siły przy ich otwieraniu. Ale mogą być montowane nie tylko w ogrodzeniu, ale również między budynkami.

Chociaż nie brakuje też przesuwnych bram kutych. Bramy przesuwne są praktyczne, ponieważ nie zajmują miejsca na posesji, łatwo się je otwiera i mogą być montowane na nierównych terenach.

Do bram z żelaza kutego można zamontować napęd elektryczny, aby brama była praktyczniejsza i wygodniejsza w używaniu.

Pielęgnacja ogrodzeń kutych

Ogrodzenia z kutego żelaza wymagają minimalnej pielęgnacji. Od czasu do czasu warto je wyczyścić, aby zachowały świeży wygląd.

W celu wydłużenia żywotności ogrodzenia należy co kilka lat nałożyć na nie środek antykorozyjne i ewentualnie farby do metalu.

Co jeszcze produkuje się z żelaza kutego?

Żelazo kute jest bardzo lubiane ze względu na swoje właściwości i wygląd. Dlatego stosuje się je nie tylko do ogrodzeń, ale również do produkcji balustrad tarasowych i balkonowych oraz poręczy zarówno wewnątrz mieszkania jak i na zewnątrz.

  • Leave a Comment

    Captcha loading...