Ogrodzenia drewniane – jak o nie dbać?

Posiadacze własnych domów wolnostojących z pewnością musieli się kiedyś zastanowić nad wyborem ogrodzenia. Niektórzy wybierali klasyczne, ale jakże modne i eleganckie drewniane płoty. Po pewnym czasie nie wyglądają one już tak samo jak na początku. Jak więc o nie dbać?

Klasyka połączona z elegancją

Ogrodzenie z desek ma z pewnością wiele zalet, dzięki którym jest bardzo częstym wyborem wśród mieszkańców domków jednorodzinnych, posiadających własne działki przydomowe. Jest zdecydowanie wyróżniającym się, wśród metalowych siatek, płotem, który przykuwa uwagę i sprawia wrażenie elegancji. Jego struktura zapewnia również bezpieczeństwo domownikom i odgradza teren prywatny od wścibskiego oka sąsiadów. Warto jest postarać się więc, aby taka zasłona służyła jak najdłużej.

Zabezpieczenie od samego początku

Dobrze jest zdawać sobie sprawę z tego, że drewno jest dość nietrwałym materiałem, szczególnie kiedy ma być narażone na zmienne warunki atmosferyczne. Warto więc tutaj pokusić się o ogrodzenie impregnowane, które już od momentu zakupu będzie zabezpieczone przed deszczem, słońcem i mrozem. Impregnowanie powinno się również przeprowadzać co około pół roku, lub ewentualnie rok, aby jak najdłużej cieszyć się drewnianym płotem.

Odświeżanie i malowanie ogrodzenia

Co jakiś czas należy też pokusić się o malowanie ogrodzenia. W tym celu trzeba będzie najpierw oczyścić deski z resztek farb, a dopiero następnie będzie można przechodzić do działania. Nie można również zapomnieć o usunięciu wszelkich mchów i grzybów, a także o ponownym zabezpieczeniu płotu. Należy również odpowiednio dobrać potencjalny kolor desek. Farba do drewna, której będzie się używało powinna też posiadać w swoim składzie substancje impregnujące i zapobiegające starzeniu.

Dbanie o czystość płotu

Są dwa rodzaje mycia ogrodzenia. Pierwszy z nich jest dużo łatwiejszy i polega jedynie na odczyszczeniu zewnętrznej warstwy, bez konieczności zdzierania lakieru. Czyszczenie płotu może mieć również charakter generalny i w tym przypadku należy już pozbyć się starej farby. Robi się to za pomocą papieru ściernego, którym można odczyścić nawet najmniejsze szczeliny. Takie zabiegi wpływają pozytywnie na żywotność i wygląd ogrodzenia.

Fachowa wiedza nie jest potrzebna, aby poradzić sobie z ogrodzeniem z drewna. Jest ono dość łatwe w utrzymaniu, ale wymaga też odrobiny pracy. Dobre zabezpieczenie i regularne dbanie o płot sprawią, że będzie się można nim cieszyć przez bardzo długie lata.

    1. Novoferm
    2. Roman

    Leave a Comment

    Captcha loading...