Ogrodzenie dla domu – jakie wybrać i na co zwracać uwagę?

Ogrodzenie skrojone ma miarę

Zdania na temat ogrodzeń są podzielone. Jedni uważają, że najlepsze są takie, których nie widać, a stanowią jedynie subtelne tło dla domu i ogrodu. Inni, że ogrodzenie musi samo w sobie posiadać walory estetyczne i swoim pięknem przyciągać wzrok. Niezależnie jednak od tego, na jaką izolację parceli padnie wybór, to najważniejsze, by było ono dostosowane do potrzeb i wymagań użytkowników oraz pasowało do stylu ogrodu oraz zabudowań na działce.

Jakiego rodzaju płot będzie najlepszy?

ogrodzenia-dla-domuW pierwszej kolejności należy podjąć decyzję co do stylu ogrodzenia. Czy ma być ono tradycyjne, ozdobne czy nowoczesne i minimalistyczne? Jaki ma być stopień szczelności? Czy potrzebne jest nieprzepuszczalne odcięcie od niedogodności ulicy, czy można pozwolić sobie na ażurowe prześwity?  Trzeba pamiętać, że styl ogrodzenia ma bezpośredni wpływ na wygląd całej posesji i kreuje pierwsze wrażenie. Na rynku jest wiele typów ogrodzeń, dlatego każdy może wybrać coś dla siebie.

Materiał ogrodzenia definiuje jego trwałość i styl

Jeśli użytkownik zdecyduje się na ogrodzenie w tradycyjnym stylu może wybrać tradycyjny płot drewniany ze sztachet bądź bali lub mur z cegieł, betonu lub kamienia. Kolejne rozwiązanie to osłona metalowa. Ogrodzenia kute cieszą się ogromna popularnością ze względu na swój niezwykle dekoracyjny charakter i wysoką trwałość. Alternatywą jest także metalowa siatka  w rolce bądź w panelach, którą z powodzeniem można stosować w miejscach mniej eksponowanych. Ostatnio bardzo popularne stają się ogrodzenia gabionowe, które sprawdzą się doskonale na nowoczesnych posesjach i jako uzupełnienie minimalistycznych ogrodów. Są to kosze ze stali ocynkowanej wypełnione kamieniem, szkłem lub innym materiałem. Stanowią one mocną i trwałą barierę od świata zewnętrznego.

Jakość, która powinna iść w parze z ceną

Na ogrodzeniu nie należy oszczędzać. Jest to wybór na lata, im lepszy produkt zostanie wybrany, tym dłużej będzie cieszyć oczy. Najmniej wytrzymałe są zdecydowanie ogrodzenia drewniane, wymagają one także największych nakładów pracy przy eksploatacji – co roku należy je impregnować. Mniejszej ilości pracy w późniejszym użytkowaniu wymagają inne typy ogrodzeń, ale i tak w przypadku każdego z nich należy stosować się do uwag producenta  w kwestii późniejszej eksploatacji.

Wybór ogrodzenia musi być dostosowany pod indywidualne potrzeby domowników, zapewniać im intymność i sprawiać, że strefa wokół domu będzie przyjazna i komfortowa. Dobrze dobrane ogrodzenie będzie swoim wyglądem zapraszać nadchodzących gości i wzbudzać zazdrość wśród sąsiadów.

  • Leave a Comment

    Captcha loading...